Świadomość i rozwój

Kim jesteś?

Za jakiego człowieka się uważasz i jak czujesz się z samym sobą? Czy potrafisz opowiedzieć o sobie coś więcej poza nazwiskiem, adresem i opisem wykonywanych rutynowo działań związanych z pracą czy miejscami takimi jak uczelnia czy szkoła?

Czy robisz coś dla innych osób albo dla innych istot żywych – dla zwierząt czy dla roślin? Opowiadasz innym o swych dobrych uczynkach – czy traktujesz je jako coś naturalnego, o czym nie trzeba wspominać? Wypominasz, przypominasz, wspominasz czy robisz – i zapominasz? 

Co robisz dla siebie – i czy jest to dla Ciebie dobre? 

Spójrz inaczej na rzeczywistość

Jak się dzisiaj czujesz? Spróbuj odpowiedzieć na to pytanie tu i teraz, wczuwając się całym sobą w swój obecny stan. Potrafisz to nazwać, opisać? Odpowiesz grzecznościowo, zbywająco czy faktycznie zastanowisz się nad tym pytaniem? Kiedy z faktycznym zainteresowaniem zapytałeś o to bliską lub całkiem obcą osobę?

Samoświadomość – świadomość samego siebie

Czy jesteś świadom samego siebie? Masz świadomość tego, czego aktualnie doświadczasz? Potrafisz nazwać swoje emocje, opisać doznania, wyrazić potrzeby i wypowiedzieć myśli? Czy wiesz, dlaczego postępujesz w konkretny sposób lub przeżywasz pewne sprawy tak, a nie inaczej? 

Czy posiadasz świadomość istnienia pewnych wzorców, wobec których postępujesz? Znasz mechanizmy działania siebie i innych ludzi? Czy jesteś świadom tego, że znając te wzorce i mechanizmy postępowania posiadasz klucz do manipulacji? A czy zdajesz sobie sprawę, że znacznie trudniej jest obronić się przed manipulacją ze strony innych osób, gdy nie znasz technik manipulacji, mechanizmów własnego postępowania oraz nie posiadasz dostatecznej wiedzy o sobie samym?

Samoświadomość to jak sama nazwa wskazuje, świadomość samego siebie. A czymże jest ta świadomość? 

Świadomość – co to jest? 

Świadomość jest to bardzo szerokie pojęcie, które można opisywać na wiele sposobów. Według powszechnie stosowanej definicji, świadomość jest stanem psychicznym jednostki zdającej sobie sprawę z własnych cech i procesów myślowych, która zna swoje potrzeby, rozpoznaje swój stan, jak również ma świadomość wykonywanych przez siebie czynności.

Świadoma jednostka zdaje sobie również sprawę ze zjawisk, które zachodzą w jej środowisku zewnętrznym, czyli w otoczeniu, a przede wszystkim ma świadomość jego istnienia. Wie również o istnieniu innych ludzi, przedmiotów, a także o cechach, które je personalizują oraz zdaje sobie sprawę z istniejących między nimi relacji. 

Od momentu narodzin, człowiek poprzez interakcję z otoczeniem, uczy się rozpoznawania siebie, poznaje swoje cechy, określa potrzeby i wyznacza cele. Wraz z rozwojem, dostrzega jego współzależność z otaczającym go światem, a jednocześnie uświadamia sobie także swoją odrębność. Rozpoznanie świadomości drugiego człowieka jest możliwe dopiero na skutek obserwacji i interpretacji – przekazanej przez niego bezpośrednio w formie opisu lub poprzez ocenę jego czynności na podstawie zachowań czy zachodzących w nim procesów fizjologicznych. 

Świadomość o sobie samym zdobywamy przez całe życie, które może być uważnym spoglądaniem na otaczającą nas rzeczywistość i siebie samych. Wówczas będzie ono zdecydowanie pełniejsze. 

„Panna Nikt” – Tomek Tryzna (fragment): 

– Tylko, że musisz zrozumieć, że jeśli chcesz poznać siebie i świat, to nie możesz mieć tylu klapek na oczach.
– Nie mam żadnych klapek.
– Masz ich pełno, jesteś przez nie ślepa jak kret. Wiem, że to nie twoja wina, że dałaś je sobie nałożyć, ale w końcu musisz je zerwać. Nikt tego za ciebie nie zrobi.

Nauka samego siebie to bardzo interesująca wędrówka, która nie kończy się niemalże do ostatnich dni życia każdej samoświadomej jednostki. Warto zadawać sobie wiele pytań, trenować odpowiedzi, a także ciekawe może okazać się odnotowywanie ich w formie pamiętnika lub nagrań audio czy video, aby móc dostrzec zmiany na przestrzeni lat.