Rozwój osobisty

Rozwój osobisty jest jednym z pojęć, wokół których skupiona jest tematyka tego portalu. Czym jest rozwój osobisty? Jak świadomie wpływać na to, jakim jesteś człowiekiem? 

Rozwój osobisty a świadomość jednostki, czyli świadomie zajrzyj wgłąb siebie

Fragment powieści „Panna Nikt” (Tomek Tryzna): 

(…) Kasia opowiadała mi o tajemnicach ludzkiego umysłu. Mówiła, że świadomość człowieka to jakby kierowca ciężarówki z ogromną przyczepą, który nie wie, co znajduje się w tej przyczepie, ale nie może się zatrzymać i zajrzeć pod plandekę, więc musi jeździć po różnych okropnych wertepach i odgadywać po zachowaniach ciężarówki rodzaj ładunku, jego ciężar, i tak dalej. Więc trzeba ryzykować, a jednocześnie być bardzo ostrożnym, bo przecież w każdej chwili grozi nam katastrofa.

I mówiła, że to porównanie do kierowcy ciężarówki jest dlatego dobre, bo oddaje trud i niebezpieczeństwo poznawania siebie. Wtedy ja powiedziałam, że po co tak się męczyć. Czy nie można po prostu sobie jechać i nie myśleć, co się wiezie? A Kasia na to, że proszę bardzo, że mogę sobie jechać drogą ubitą kołami innych ciężarówek, najlepiej autostradą, razem z milionami takich samych jak ja, ale że na tej drodze nigdy nie dowiem się, kim naprawdę jestem i zdechnę tak samo głupia, jak się urodziłam. (…) 

Rozwój osobisty to dopiero kolejny etap. Na początku warto dowiedzieć się kim jesteś, jakie masz pragnienia, czego potrzebujesz do pełni szczęścia. Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są takie banalne. Wiele osób nie ma pojęcia „co wiezie w środku”, nie wiedzą też, co jest ich pasją. Nie odkryli jej albo nie mieli odwagi zająć się tym, co jest ich powołaniem.

Pozbądź się złośliwego oprogramowania Twojej głowy, które ogranicza Cię na tyle, że nie jesteś w stanie osiągnąć tego, o czym marzysz. Zastanów się, z czego wynika Twój brak motywacji, skąd problemy w osiągnięciu celu. Spróbuj dostrzec, gdzie ucieka Twój cenny czas. Popraw swoją pamięć, zwiększ aktywność swojego mózgu. Chłodno przeanalizuj skutki Twojego postępowania oraz przyczyny konkretnego sposobu myślenia.  

Zaprogramuj się na bycie w pełni szczęśliwym człowiekiem. Rozwijaj się bez ograniczeń. Uwierz, że wszystko, czego naprawdę potrzebujesz do osiągnięcia szczęścia znajduje się wewnątrz Ciebie lub jest tuż na wyciągnięcie ręki. Musisz to tylko właściwie rozpoznać i chwycić. Pamiętaj: Nie bój się.

Akceptacja samego siebie

Wielu ludzi ma problem z akceptacją samego siebie. Przynosi to wiele cierpienia i wewnętrznych rozterek, które mogą prowadzić do izolacji, depresji. Ukryte pragnienia często kończą się frustracją i wybuchami agresji. Nieświadomość swoich własnych cech (ich bogactwa) może skończyć się poczuciem braku „określoności”, a w kontakcie z innymi ludźmi może objawiać się brakiem tolerancji wobec nieakceptowanych w sobie samym cech poprzez tzw. przeniesienie.

Świadomość zarówno swoich wad, jak i zalet, jak i dystans do samego siebie mogą być sposobem na akceptację samego siebie. Dzięki temu poczucie własnej wartości może ulec poprawie, a to znów może się pozytywnie przełożyć na łatwość wydostania się z nałogów czy wyjście z depresji.

Często zamiast obserwować rzeczywistość i samych siebie z przyjaznym nastawieniem, szukamy zagrożenia, przyrównujemy się do innych oraz próbujemy zaszufladkować wszystko i wszystkich.

Sukces zawodowy, status majątkowy, wygląd zewnętrzny – to wszystko przysłania nam prawdę o nas samych. Kiedy zdarzy się, że z powodu jakiegoś wydarzenia losowego tracimy reputację, majątek, atrakcyjność fizyczną – wraz z tymi zewnętrznymi atrybutami, tracimy często także poczucie własnej wartości. Niekiedy jednak dopiero wówczas niektórzy ludzie uświadamiają sobie, co jest w życiu najważniejsze. Tak samo dzieje się dopiero w momencie utraty bliskich osób czy własnego zdrowia. Niestety dopiero poczucie straty zmusza wielu z nas do zajrzenia wgłąb siebie, a do tego czasu unieszczęśliwiamy samych siebie podążając za złudnymi wartościami.

Wewnętrzne dziecko

Wewnętrzne dziecko jest Twoim wewnętrznym głosem, który wraz z wpojeniem Ci zasad rządzących światem dorosłych, zostaje zakneblowany. Twoje wewnętrzne dziecko pragnie wyrażać swoją wrażliwość poprzez zabawę, jednak Ty ciągle nie masz dla niego czasu i rozkazujesz mu siedzieć na „karnym jeżyku” dopóki się nie uspokoi. Przestań karać swoje wewnętrzne dziecko przede wszystkim za to, że jest dzieckiem… że pragnie się cieszyć, bawić, potrzebuje uwagi. Bądź dobrym rodzicem i pozwól mu na wyrażenie siebie, pobaw się z nim. Jeśli nie lubisz go za to, że traci Twój cenny czas, który mógłbyś poświęcić na zdobywanie majątku, zastanów się nad swoimi priorytetami i przemyśl czy jesteś szczęśliwym człowiekiem czy jednostką zmanipulowaną przez system. Twoje wewnętrzne dziecko woli zabawę z Tobą, preferuje kreatywne gry i bezpośredni kontakt z Tobą od godzin spędzonych w pracy czy przez telewizorem. Zaprzyjaźnij się z nim i przestań karcić za to, że jest.

Jak wpływać na swój wewnętrzny rozwój? Jak rozwijać inteligencję?

Rozwój emocjonalny

Rozwój emocjonalny jest niezbędny, aby móc w pełni odczuwać. Dzięki rozwojowi osobistemu w kierunku rozwoju emocjonalnego, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć siebie, nasze emocje i uczucia. Tego typu rozwój poszerza naszą samoświadomość i zwiększa naszą umiejętność współodczuwania, empatii.

Rozwój intelektualny

Rozwój intelektualny we współczesnym świecie zwykle wiąże się ze zdobywaniem dużej liczby zbędnych informacji lub polega na umiejętności szybkiego wyszukiwania informacji. Jak to jednak jest z tą przyswojoną (lub nie) informacją?

Zawodny umysł

Przeprowadzono badania, które wykazały, że jeśli mamy pewność, że jakąś informację będziemy w stanie szybko wyszukać (wyszukiwarki internetowe takie jak Google, Bing, internetowa encyklopedia typu Wikipedia) i przysłowiowo „nie wykujemy jej na blachę” – to istnieje nikła szansa, że podczas ponownego odszukania tej samej informacji zauważymy, że coś się w niej zmieniło. Prawdopodobnie nie zwrócimy uwagi na zmieniające się w tzw. międzyczasie detale przekazu. Jest to doskonała furtka do manipulacji faktami. Nasuwa to skojarzenie z Orwellem i powieścią „Rok 1984”. 

Tego typu zabiegi mogą być wykorzystywane chociażby w polityce poprzez natrętne powtarzanie fałszywej informacji, a jak wiadomo – kłamstwo wielokrotnie powtórzone publicznie staje się powszechnie znaną prawdą. 

Podobne zjawisko możemy zaobserwować, gdy podczas korzystania z Internetu, z czasem zaczynamy rozmyślać nad faktem uwstecznienia się naszej ortografii. Patrzenie na błędną pisownię uczy nas błędów, zamazuje w naszej pamięci pisownię właściwą.

W Internecie istnieją również tzw. zaplecza pozycjonerskie, które często powtarzają błędne informacje. Znalezienie kilku tego typu zapleczy z wymieszaną przy pomocy programów do znajdowania synonimów czy nieco bardziej zaawansowanych narzędzi SEO treścią – może nas doprowadzić do przeświadczenia, że błędna informacja na pewno nie znalazłaby się w tak wielu miejscach, dlatego zaczynamy jej ufać. 

Zachowanie sprawności umysłu

Warto zachować sprawność umysłu, aby przyswajać jak najwięcej informacji. Dość istotny jest również rozwój intelektualny poprzez czytanie książek, pisanie, rysowanie, malowanie, rozwiązywanie krzyżówek i wiele innych czynności, które zachowują naszą sprawność intelektualną. 

Plan rozwoju tego miejsca

W tym miejscu powstanie dział, który szeroko będzie prezentował informacje dotyczące sposobów na poznanie samego siebie. Już wkrótce pojawią się tutaj materiały, których celem będzie rozbudzenie Twojej kreatywności. Pozwól sobie na spontaniczność. Przedstawimy tu formy zabawy z Twoim wewnętrznym dzieckiem – może akurat któraś z tych gier i zabaw bardzo spodoba się Wam obojgu i zamiast tracić cenne chwile Twojego życia na bierne wpatrywanie się w telewizor, pobawicie się razem? Zapraszamy!