Oregano – Właściwości

Właściwości oregano

Oregano jako przyprawa słynie z wielu zastosowań kulinarnych, natomiast oregano jako zioło posiada wiele właściwości, które są od wieków cenione w ziołolecznictwie.

Lebiodka pospolita, bo tak inaczej nazywa się oregano, posiada wiele zastosowań leczniczych.

Lecznicze właściwości oregano

Oregano wykazuje następujące właściwości lecznicze:

Działanie dezynfekujące – Oregano dezynfekuje organizm niszcząc niekorzystne bakterie takie jak Escherichia Coli czy Salmonella, przy tym nie niszcząc dobroczynnej flory bakteryjnej, która pomaga utrzymywać układ pokarmowy w dobrym stanie. Jednocześnie doskonale sprawdza się podczas schorzeń jamy ustnej, gdyż nie tylko eliminuje bakterie, ale także potrafi wesprzeć organizm w walce z grzybami.

Działanie wykrztuśne – Lebiodka pospolita potrafi złagodzić uporczywy kaszel działając wykrztuśnie. Usuwa nadmiar śluzu podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Działanie przeciwskurczowe – Oregano doskonale sprawdza się podczas skurczu układu pokarmowego, pomaga tym samym złagodzić ból. Jest szczególnie zalecany jako przyprawa do ciężkostrawnych potraw. Nie bez przyczyny dodaje się go w dużych ilościach do zupy grochowej, dań z fasoli czy pieczonych mięs lub serów. Pomocny może się również okazać napar z oregano wypity po obfitym posiłku zamiast herbaty.

Działanie wiatropędne – Powodujące dyskomfort wzdęcia mogą zostać złagodzone dzięki wiatropędnemu działaniu oregano.

Działanie moczopędne – Oregano pomaga w walce z obrzękami, pomaga tym samym usunąć z organizmu nagromadzoną w nadmiarze wodę.

Działanie uspokajające i nasenne – Napar z oregano wypity wieczorem może pomóc poradzić sobie z bezsennością. Zastąpienie zwykłej herbaty lub kawy naparem z oregano korzystnie wpłynie na zasypianie.

Pobudzenie apetytu – Oregano wspiera metabolizm, poprawia trawienie, ale również pobudza apetyt. Jego aromat może zachęcać do spożycia posiłku. Nie bez powodu zapach świeżo upieczonej pizzy nad którą unosi się aromat oregano wywołuje chęć sięgnięcia po kawałek.