Manipulacja w polityce

Manipulacja w polityce jest narzędziem do zdobywania władzy.

Poprzez sposób prezentowania danych – manewruje się zarówno liczbami, jak i oficjalnie przekazywanymi preferencjami społeczeństwa (sondaże przedwyborcze zrobione na konkretnej próbie, w konkretnym miejscu, a na dodatek praktycznie bardzo trudne do skontrolowania). 

We współpracy z mediami, partie polityczne prezentują potencjalnym wyborcom swoje spoty reklamowe. W odpowiednim czasie do mediów przedostają się negatywne informacje nt. politycznych przeciwników, sensacyjne nagłówki zakończone znakiem zapytania – sugerujące jednak odpowiedź. Popularne jest, że w okresie wyborów na światło dzienne wychodzą afery albo dochodzi do wielu pomówień, przed którymi trudno jest się w krótkim okresie czasu wybronić, a politycy z zadowoleniem i uśmiechem zapowiadają, że mają „bombową” informację, która kogoś pogrąży. Czy uczciwe jest czekanie na ogłoszenie tejże informacji? Czy powinniśmy mieć zaufanie do osób, które są w stanie zachować taką informację przed społeczeństwem – tylko enigmatycznie wspominając o jej istnieniu, by zasiać niepokój i wątpliwości? 

Straszenie możliwością wygranej jednej partii wyborczej, jeśli nie zagłosujemy na drugą – jest w Polsce jednym z głównych sposobów zdobywania głosów wyborców. Tak jakby władza celowo kłóciła się, aby robić wokół siebie szum i dzieliła się zwycięskim tortem. 

Prezydent i rząd: premier, ministrowie oraz inni politycy robią wszystko, abyśmy w wyborach zagłosowali właśnie na nich. Przez to często obiecują gruszki na wierzbie, a kiedy już wszyscy wiedzą, że nie wyrosną tam żadne gruszki, a wierzba już całkiem spróchnieje, przenoszą się na inne drzewo. Tak właśnie dzieje się podczas migracji pomiędzy partiami, a także tworzenia pozornych alternatyw, kiedy jakiś polityk postanawia założyć własną partię. 

Postaramy się tutaj zebrać jak najwięcej informacji dotyczących manipulacji w polityce, szczególnie związanych z tematyką czarnego PR. Zachęcamy serdecznie do śledzenia tego miejsca. Na pewno szybko pojawią się tu informacje, które powinny Cię zainteresować.

Jeżeli i Ciebie interesuje marketing lub PR polityczny, posiadasz jakieś interesujące informacje – zachęcamy do współtworzenia tego miejsca.

Zapraszamy!