Manipulacja

Manipulacja jest zjawiskiem, któremu chcielibyśmy nie ulegać. Jest to niemalże niemożliwe, gdyż tak naprawdę każda akcja wywołuje reakcję – mówi o tym nawet III zasada dynamiki Newtona. Aby być odpornym na manipulację, musielibyśmy być jednostkami pozbawionymi refleksji nad otaczającym nas światem, bez emocji, bez lęku, bez potrzeb i jakichkolwiek uczuć. Praktycznie żadna żyjąca istota nie jest w stanie być całkiem obojętna na otaczające ją warunki. Dlatego z definicji nie jest możliwe uodpornienie się na manipulację.

Warto jednak poszerzać swoją świadomość, dzięki czemu mamy możliwość obserwacji i oceny faktów, a nawet własnych reakcji, co może pomóc nam uchronić się przed szczególnie szkodliwym i perfidnym wpływem celowo skierowanej na nas manipulacji.

Manipulacja jest obecna właściwie w każdej dziedzinie naszego życia: manipulują nami nasi najbliżsi, manipulują nami nasze zwierzęta domowe, a przede wszystkim doświadczamy manipulacji wśród znajomych, w pracy, w sklepie, a także w telewizji (reklamy, polityka, wiadomości, programy, reportaże, show), w prasie i w Internecie.

Zapraszamy do lektury niniejszej strony. Chwilowo pozostaje ona w budowie, natomiast w niedługim czasie planujemy jej szybką rozbudowę.