Jak zostać minimalistą?

Fascynuje Cię minimalizm, ale nie wiesz, jak zostać minimalistą? Szczerze? Nie ma jednego przepisu na to, jak zostać minimalistą. Jedni zostają nimi z dnia na dzień, a inni pokonują dłuższą drogę, by zminimalizować stan posiadania i koncentrując się na jakości, wpłynąć też na inne aspekty swojego życia.

W zostaniu minimalistą najważniejsza jest motywacja, dobra wola. Musisz chcieć zostać minimalistą. Nie musisz posiadać niczego specjalnego, by być minimalistą. Nie ma przedmiotów, które określają, że jesteś minimalistą. Niektórzy oczywiście powiedzą, że będzie to czytnik e-booków, gdyż minimaliści trzymają swoje kolekcje książek na czytniku. Niekoniecznie!

Istnieją minimaliści, dla których drukowane książki są na tyle ważne, że nie wyobrażają sobie bez nich życia. Inni powiedzą, że będzie to odzież z ekologicznych materiałów. Niekoniecznie. Minimalistą nie zostaniesz przez wyrzucenie wszystkich swoich ubrań i zastąpienie ich tą samą kolekcją tyle tylko, że z organicznych materiałów.

W minimalizmie jesteś świadomym posiadaczem przedmiotów, które Cię otaczają. Nie jesteś ich niewolnikiem. Nie posiadasz też przedmiotów, o których nie pamiętasz.

W minimalizmie najpiękniejsza jest prostota. Minimalista to człowiek, którego nie określa miesięczny dochód.

Każdy może sobie pozwolić na to, by zostać minimalistą. Oczywiście istnieją minimaliści obsesyjnie skoncentrowani na wysokiej jakości produktów, którzy twierdzą, że będą szczęśliwi posiadając jeden produkt, ale z najwyższej półki, który wystarczy im na najbliższe kilkadziesiąt lat. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić i – nie przejmuj się tym. Jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Może nie będzie Cię stać na sweter z wełny organicznej czy jedwabny szal w cenie Twojej pensji, ale pamiętaj, że będąc minimalistą oszczędzasz nie kupując kilku swetrów i kilku szali „bo w promocji”, „bo mnie stać”, „bo schudnę”. Może faktycznie już niedługo będzie Cię stać na ubrania z organicznej wełny, z jedwabiu, ale może będziesz woleć przeznaczyć te pieniądze na dobre jakościowo jedzenie czy na relaks.

Minimalizm to przede wszystkim wolność. Obsesyjne kupowanie najwyższej jakości materiałów trudno nazwać wolnością.

Inni minimaliści powiedzą, że minimalizmem jest kupowanie przedmiotów używanych. Jeszcze inni powiedzą Ci coś innego. Pamiętaj, nie ma jednego przepisu, nie słuchaj osób, które będą chciały wymusić na Tobie ich własnych styl. Nie słuchaj osób, które będą chciały Cię przekonać, że tylko minimalizm w ich wykonaniu jest tym właściwym minimalizmem. Nie ma jednego sposobu na to, jak zostać minimalistą.

Jednak co, jeśli nie wiesz jeszcze czy minimalizm jest na pewno filozofią dla Ciebie? Może po prostu słyszałeś o tym, że minimaliści są szczęśliwsi, ale nie wiesz, czy zostanie minimalistą wpłynie to na Twój poziom szczęścia. Co wtedy? Spróbuj! Od czego zacząć? Poznaj 34 przedmioty, których pozbycie się z domu przyniesie Ci ulgę. Powinno podziałać na każdego. Może tym sposobem rozpoczniesz lawinę zmian.