Jak wybrać prezent?

Często decydując się na zakup prezentu dla ukochanej osoby, dla znajomego albo dla całkiem nieznajomego stosujemy projekcję. Wyobrażamy sobie, co mogłoby ucieszyć obdarowywanego, natomiast okazuje się, że ostatecznie wybieramy coś, co sami chcielibyśmy otrzymać. Warto dlatego przejrzeć pomysły na prezenty.J

Nie jest to wpis sponsorowany, więc nie znajdziecie tam kolejnej reklamy „niezbędnego w każdej kuchni” olbrzymiego ekspresu do kawy. Niektóre pomysły będą na prezenty bardzo personalne, inne zupełnie neutralne (odpowiadające prawie każdemu, bezpieczne). Znajdziesz pomysły na podarunki całkiem klasyczne, jak i te zupełnie oryginalne. Materialne i niematerialne.

Jeśli dotychczas wybieraliście prezenty, które były bezpieczne i regularnie się powtarzały – zaryzykujcie, spróbujcie czegoś innego, wyłamcie się ze schematów. Zobaczcie reakcję obdarowywanych. Wiele nie tracicie – później zawsze możecie powrócić do swojego bezpiecznego schematu.

Prezenty: Pomysły, Inspiracje

Przede wszystkim obmyślając pomysł na dobry prezent powinniśmy skoncentrować się nie na tym, co cieszyłoby nas, ale tym, co mogłoby cieszyć innych. To, że my pasjonujemy się książkami, nie oznacza, że musimy na siłę wciskać lektury osobie, która mało czyta.

Bywa, że niektórzy miłośnicy dobrego trunku potrafią każdego roku podarować butelkę drogiego wytrawnego wina osobie, która wcale nie pije alkoholu.

Może się zdarzyć, że minimalista zostanie obdarowany niskiej jakości ręcznikiem (po tym jak pozbył się z domu kilkunastu niepotrzebnych ręczników) – i to w kolorze, którego bardzo nie lubi. A mogłoby się przecież wydawać, że książka, wino czy ręcznik, tak samo jak i ciepłe kapcie czy krawat to takie neutralne prezenty.

Również kwiaty mogą się wydawać doskonałym i bardzo neutralnym pomysłem na prezent. Może się jednak zdarzyć, że jakaś osoba jednak bardzo nie lubi dostawać kwiatów ciętych, a znów dla innej osoby otrzymane kwiaty doniczkowe (zwłaszcza te wymagające szczególnej pielęgnacji) okażą się jej przyszłym wyrzutem sumienia, gdy przypomni sobie o nich, gdy przemienią się w zasuszony badylek.

Nietrafione prezenty

Jakie to prezenty można uznać za nietrafione?

Prezenty nietrafione:

 • Nie cieszą osoby obdarowywanej,
 • Wprawiają osobę obdarowywaną w zakłopotanie,
 • Wywołują nieprzyjemny stan emocjonalny.

To może wydawać się zabawne albo przesadzone, ale wszystkie te punkty mogą zostać spełnione nawet podczas ofiarowywania komuś wspomnianych ciętych kwiatów.

Oczywiście, że obdarowywana osoba może twierdzić, że są piękne. Jednak drugie dno może być takie, że osoba może czuć smutek z ich powodu – z powodu faktu, że zostały ścięte. Może też powstać zakłopotanie, że to popyt wywołał podaż (co może tę osobę wpędzać w poczucie winy, że ktoś hodował kwiaty na ścięcie, ponieważ wiedział, że ktoś inny kupi je z powodu chęci podarowania ich komuś – tutaj: obdarowywanemu).

Tym sposobem neutralne (jak mogłoby się wydawać), a nawet cieszące większość osób kwiaty – mogą nie cieszyć w taki sposób, w jaki prezent cieszyć powinien. Taka osoba może czuć się jeszcze gorzej w dniu, gdy przychodzi te kwiaty wyrzucić.

Możliwe też, że osoba zwyczajnie znacznie bardziej ucieszyłaby się otrzymując darmową szczypkę roślinki albo nasionka w cenie 1-3zł za paczuszkę. O ile taniej, a o ile więcej radości wywołałby taki prezent dla takiej osoby. Cena wcale nie musi przekładać się na radość z otrzymanego prezentu. Musimy też pamiętać o tym, że nie wszystko, co cieszy większość – cieszy każdego z osobna.

Oczywiście nie można oskarżać kogoś, kto tak bardzo pragnie sprawić nam przyjemność za nietrafiony prezent. Tutaj zawsze liczą się dobre intencje osoby. Przecież i nam może przydarzyć się wpadka i unieszczęśliwimy kogoś niechcianym prezentem. Natomiast dobrze byłoby, gdyby kolejnym razem osoba obdarowująca zrobiła wystarczający wywiad środowiskowy na temat upodobań obdarowywanego lub zwyczajnie poznała go na tyle, by trafić z prezentem. Ewentualnie może wybierać wśród prezentów neutralnych – ryzyko pomyłki jest tutaj zdecydowanie mniejsze (chyba, że osoba pechowo trafi na odpowiednik przeciwnika ciętych kwiatów).

Drogi prezent, tani prezent. Ile kosztuje dobry prezent?

Drogie prezenty
Niestety niektóre osoby mają zwyczaj obdarowywania podarunkami, które mają bardzo wysoką wartość – twierdząc, że w ten sposób zawsze sprawią przyjemność – szczególnie osobie, która na co dzień nie może sobie na taki prezent pozwolić. Wówczas prezent może być wybierany na zasadzie:

 • drogi, więc musi się podobać,
 • drogi, więc musi być doceniony,
 • drogi, więc osoba będzie musiała się odwdzięczyć.

Pomijając cynizm ostatniego przykładu – dwa poprzednie wynikają z nieznajomości potrzeb obdarowywanego. Ewentualnie mogą też maskować poczucie winy związane z dużą ilością czasu spędzanego w pracy. Choć bywają też próbą podkreślenia swojego wyższego statusu społecznego.

Tanie prezenty
Inne osoby stoją po przeciwnej stronie barykady. Mogą doskonale znać pragnienia bliskiej osoby, ale z powodów finansowych, może nie być ich stać na prezent, o którym obdarowywany by marzył. Osoby te powinny przedefiniować pojęcie prezentu.

Dobry prezent nie musi być drogi. Tani prezent, jeśli jest trafiony – sprawi o wiele więcej radości. Postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób możesz podarować komuś prezent, na który nie trzeba było wydać żadnych pieniędzy. Darmowy. Albo taki, który kosztował Cię wiele – i niekoniecznie pieniędzy, ale np. czasu.

Niechęć do idei dawania prezentów

Niektóre osoby uważają, że dawanie prezentów to bzdura, nie rozumieją tej idei i z tego powodu:

 • kupują przypadkowy prezent,
 • niczego nie podarowują.

Te osoby również powinny przedefiniować pojęcie prezentu.

Nie ma nic gorszego niż zakup przypadkowego prezentu. Byłoby chyba lepiej nic nie dawać.

Warto pamiętać, że prezent nie musi być materialny. Pamiętajmy też, że dla niektórych osób przykładowo w prezencie imieninowym nie chodzi o sam przedmiot prezentu, ale o pamięć. Nie bez przyczyny dziadkowie często wyliczają, który z wnuków zadzwonił z życzeniami z okazji dnia dziadka czy z okazji dnia babci – a który nie. Nie chodzi tutaj często o prezenty – tylko właśnie o pamięć.

Niektóre osoby nie kupują prezentu wcale. I może nie ma nic złego w całkiem alternatywnym podejściu do konsumpcji i chęci wyrażenia swojego sprzeciwu poprzez tej konsumpcji brak. Gorzej, jeśli bliska osoba nie rozumie tego podejścia albo, gdy tą osobą jest dziecko, które oczekuje spełnienia społecznej normy.

Można podjąć się rozmów z dziećmi lub partnerem, by wyjaśnić im swoje podejście. Mimo to dzieci na pewno zniosą to gorzej – przyrównując się do swoich kolegów, a może nawet zazdroszcząc im. Bez odpowiedniego zaplecza bogatego w rozmowy, dziecko na pewno będzie miało problem, by zrozumieć, dlaczego inne dzieci otrzymują prezenty, a ono nie.

Dziecko musi czuć się kochane i powinno zrozumieć, że miłość nie kryje się wyłącznie w prezentach. Jak pokazuje doświadczenie wielu minimalistów, którzy zyskali wiele wolnego czasu, który mogą spędzić z rodziną – dzieci są w stanie zrozumieć minimalistycznych rodziców, a ich największym marzeniem nie musi być posiadanie najnowszego modelu telefonu lub konsoli do gier.

Prezent na odczepne

Niekiedy jednak nie ma usprawiedliwienia w dobrych intencjach obdarowującego, gdyż są też takie osoby, które do zakupu prezentu podchodzą na zasadzie: „jakikolwiek – ważne, że mam z głowy”.

Co zrobić z prezentami od takich osób?

Najlepszym wyjściem byłoby przerwanie cyklu wzajemnego obdarowywania z taką osobą lub delikatnie wyjaśnić jej, co sprawia nam przyjemność (choćby to miał być drobiazg).

Niekiedy jednak nic nie da się zrobić, gdyż niektóre z tych osób są jednak niereformowalne, zwyczajnie nie chcą słuchać. Trzeba wówczas nabrać do takich prezentów dystansu, ale też nie mieć większych skrupułów sprzedając je lub oddając.

Prezenty dla bliskich

Pomysł na prezent dla osoby, którą znamy – raczej nie powinien sprawiać problemu. Bliska nam osoba być może zasugerowała nam wcześniej, co chciałaby otrzymać.

Czasami bliscy podrzucają nam pomysł na najlepszy prezent w sposób poważny, innym razem żartobliwie – pomiędzy wierszami, na zasadzie sugestii, którą nie zawsze może być nam łatwo wychwycić.

Możliwe, że znamy osobę, którą pragniemy obdarować na tyle dobrze, że wielokrotnie słyszeliśmy, o czym ta osoba marzy. Mogliśmy mieć okazję wysłuchać, jak z tęsknotą opowiada o czymś, co chciałaby mieć czy zrobić, ale nie ma odwagi, pieniędzy, czasu (wymówek może być wiele).

Możemy też zwyczajnie znać jej zainteresowania, pasje. Pomysł na prezent dla osoby z pasją może okazać się z jednej strony łatwiejszy. Jednak z drugiej strony może się okazać, że znając preferencje dokupimy tej osobie coś, co już aktualnie posiada albo coś, co uważa za przedmiot, którego posiadać nie warto (np. osoba mogła nie chcieć najnowszego obiektywu jakiejś marki, gdyż uważała, że jest niższej jakości niż model poprzedni).

Czy prezent był trafiony?

Możliwe, że obdarowywana osoba była mało asertywna lub bardzo wrażliwa – i empatycznie nie chciała nas lub kogoś innego zranić, więc nie zakomunikowała wprost, że jakiś prezent się jej nie podoba.

Skąd wiadomo, że prezent był udany? Jeśli widzieliśmy, że osoba faktycznie korzysta z otrzymanego od nas lub kogoś innego podarku, a nie upchnęła go grzecznościowo w czeluściach szafy, strychu, piwnicy. Być może też przetrzymała go „odpowiedni” czas (na wypadek zapytania jej o los przedmiotu przed darczyńcę), by sprzedać otrzymany prezent komuś, kto faktycznie z niego skorzysta lub, by go oddać czy zwyczajnie wynieść na śmietnik.

Prezent dla kogoś, kogo słabo znamy

Większym wyzwaniem może okazać się pomysł na prezent dla osoby, którą znamy słabo. Może się okazać, że czasami jesteśmy postawieni w sytuacji, gdy musimy kupić prezent dla kogoś, z kim nie utrzymujemy bliskich relacji. Wśród dzieci i młodzieży może to być poznana koleżanka ze szkoły, która zaprosiła je na urodziny lub też koleżanka z klasy wylosowana w zabawie w Świętego Mikołaja zorganizowanej tuż przed świętami. Dzieci i młodzież często mają większą śmiałość w dopytywaniu o wymarzony prezent lub jasno komunikują, czego chcą. Wśród dorosłych może się zdarzyć, że osoba trafia na parapetówkę do koleżanki albo kolegi z pracy. Może się też zdarzyć, że w miejscu pracy trzeba coś kupić koleżance czy koledze z pracy, którzy obchodzą imieniny, urodziny albo z tej pracy odchodzą. W niektórych zakładach pracy ludzie w ramach sympatycznej przedświątecznej zabawy również losują osobę, której symbolicznie z okazji świąt mają kupić upominek. Innym razem trzeba coś podarować szefowi. Innym razem jest się zaproszonym na wesele osób, które zna się słabo lub idzie się tam w charakterze osoby towarzyszącej (co w niektórych sytuacjach zwalnia z obowiązku zakupu prezentu). Dlatego dobry pomysł na prezent dla osoby, którą mało znamy zawsze jest w cenie.

W tym przypadku, gdy trudno kogoś bliżej poznać (dalszy współpracownik, szef, wykładowca, nauczyciel, gospodarz domu), warto wykorzystać pomysły na uniwersalne prezenty, czyli na prezenty, które można uznać za upominki dobre dla każdego.

Pomysł na prezent dla minimalisty

Prezent dla minimalisty? Stop, stop! Przecież minimaliści nie cierpią prezentów, nie znoszą nadmiaru konsumpcji i nie chcą otrzymywać prezentów. Zapierają się rękami i nogami przed zakupami, a co dopiero mieliby powiedzieć na balast w postaci nowego przedmiotu i to jeszcze takiego, którego sami nie wybrali. Przecież minimalista zaraz po otrzymaniu prezentu będzie musiał się pozbyć dwóch innych przedmiotów. I to nie wszystko – minimalista bez skrupułów wyrzuci lub odda otrzymany od nas przedmiot. Czy jest sens dawać minimalistom prezenty? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy od pomysłu na prezent. Oryginalnym prezentem nawet minimalista nie pogardzi. Tylko często należy się wyłamać z mainstreamowego pojęcia „prezentu”.

Trafione prezenty

Dobry pomysł na prezent zdecydowanie może zapobiec zakupowi nietrafionego podarunku. Wcześniej zastanowiliśmy się nad tym, jakie to nietrafione prezenty. Natomiast jakie to prezenty trafione?

Prezent trafiony musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • cieszy obdarowywanego lub wywołuje przyjemny nastrój,
 • jest praktyczny w opinii obdarowywanego (choć zakup zestawu noży albo odkurzacza dla partnera może nie spotkać się ze zrozumieniem),
 • inspiruje obdarowywanego do wprowadzenia pozytywnych zmian,
 • zmienia życie obdarowywanego na lepsze.

Któryś z tych warunków musi być spełniony przy jednocześnie wykluczeniu wszystkich wcześniej wymienionych podpunktów dotyczących nietrafionych prezentów.

Wyjaśnijmy jeszcze, czym są trafione prezenty spersonalizowane, a czym te uniwersalne (bezpieczne).

Spersonalizowane prezenty

Pomysł na prezent, który ma być spersonalizowany – jest chyba najbardziej pożądanym rodzajem podarunku. Ofiarując komuś coś, czego ten naprawdę pragnie, podkreślamy jak bardzo zależy nam na tej osobie, okazujemy zainteresowanie jej słowami, pragnieniami oraz wyrażamy, że jest to dla nas ważne.

Dobry pomysł na spersonalizowany prezent powinien uwzględniać co najmniej kilka aspektów. Co powinniśmy wiedzieć przed wyborem prezentu? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, czego człowiek, którego chcemy obdarować pragnie, potrzebuje. Możemy również pomyśleć, czego mógłby chcieć. Czasami może to być coś wartościowego, innym razem coś, co wymaga włożenia w zdobycie czy wykonanie prezentu naszego wysiłku, kiedy indziej nie musi to nas nic kosztować.

Uniwersalne prezenty

Co to jest prezent uniwersalny? Uniwersalne prezenty to prezenty „dla każdego”. Oczywiście wcześniej podany przykład kwiatów jest najlepszym przykładem na to, że uniwersalne prezenty nie istnieją. Natomiast istnieją prezenty, które można uznać za „bezpieczne”.

Jaki to prezent „bezpieczny”? Jest to prezent, który:

 • nie zajmuje dużo miejsca,
 • nie jest bardzo awangardowy.

Własności te wynikają z prostego faktu: prezent bezpieczny w przypadku, gdy nie spodoba się obdarowanej osobie, powinien sprawnie „zniknąć” z jej otoczenia.

Prezent uniwersalny jest to coś, co obdarowana osoba bez problemu odda lub sprzeda, a nie chcąc nas urazić – nie zagraci za bardzo swojego mieszkania przechowując. Dlatego prawdopodobnie kwiaty tak często uchodzą za prezent bezpieczny. Dla miłośników kwiatów ciętych, otrzymanie bukietu może być wspaniałym prezentem, a wszyscy pozostali na pewno stwierdzą, że „to ładne”, po czym bez emocji wyrzucą bukiet po tym, jak kwiaty zwiędną.

Warto jednak podkreślić, że im bardziej prezent jest spersonalizowany, tym lepiej. Oczywiście z zachowaniem dobrego smaku i empatii, gdyż zakupienie karnetu na siłownię osobie z nadwagą – bez jej wcześniejszych sugestii, że o tym marzy – niekoniecznie musi być dobrym pomysłem (nawet przy najlepszych intencjach). Tego typu prezent podarowany przez ukochaną osobę może zostać odebrany jako wywieranie presji i może skutkować poczuciem fizycznej nieatrakcyjności obdarowanego.

Trudno jednak czasami dokonywać podziału prezentów na spersonalizowane i uniwersalne, gdyż dla miłośników krawatów, dodatkowy krawat może być bardzo spersonalizowanym upominkiem.

Podsumowanie

Bez znajomości osoby obdarowywanej nie jest łatwo znaleźć pomysł na dobry prezent i, że wtedy może sprawdzić się albo obserwacja albo wywiad środowiskowy. Jeśli na jedno lub drugie nie mamy czasu – pozostaje pytanie bezpośrednie. Gorzej, jeśli nawet zapytana wprost osoba odpowie „Nie wiem” lub „Nie powiem.” Przynajmniej mamy wówczas czyste sumienie, że próbowaliśmy się czegoś dowiedzieć.