Ekologiczne sprzątanie

Czy minimalista jest ekologiczny? Niechęć do konsumpcji nadmiaru produktów minimalisty przejawia się również w tym, że minimalista żyje prawdopodobnie bardziej ekologicznie niż inni ludzie. Minimalista nie lubi nie tylko nadmiaru sprzętu, ubrań, ale prawdopodobnie również ma awersję do nadmiaru chemii w swoim otoczeniu.

Środki czyszczące, które są oferowane w sklepach to często całe tablice Mendelejewa. Jeden z profesorów wykładających na uczelni wyższej chemię analityczną przyrównał sprzątanie przy pomocy oferowanych środków czyszczących do strzelania z czołgu do muchy. Przy tym często okazuje się, że konkretne środki a to niszczą glazurę, a to niszczą drewno, a to znów trzeba na nie szczególnie uważać podczas samego użytkowania, gdyż podrażniają skórę dłoni, są toksyczne podczas wdychania, a w przypadku połknięcia są niebezpieczne dla życia i zdrowia. Okazuje się, że nowoczesne środki są nie tyle czyszczące, co żrące. Czołg i mucha są zdecydowanie trafnym porównaniem. Przy tym warto spojrzeć na to, że naruszona struktura powierzchni naszych sprzętów, mebli, podłóg, ubrań itd. – skraca ich żywotność, co znów naraża nas na kolejne koszty. Również to, że jeden środek lepiej pieni się od drugiego wcale nie musi oznaczać, że jest bardziej wydajny w użyciu. Jesteśmy poddawani marketingowemu praniu mózgu.

Nie ma już uniwersalnych środków czyszczących – są produkty wysoce wyspecjalizowane, których nabycie jest według producentów niezbędne do wyczyszczenia naszego otoczenia, do odkażenia go. Wmawia się nam, że bez nich nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed brudem, kurzem, bakteriami, grzybami. Zawierają coraz bardziej skomplikowane związki chemiczne, które są coraz częściej ukryte przed ciekawymi oczami konkurencji, ale tym samym konsumentów, którzy mają coraz mniejszą świadomość tego, czym się otaczają. Tak jak kiedyś nieświadomie nakładano na budynki rakotwórczy azbest, tak obecnie jesteśmy otoczeni mnogością substancji, wobec których nie można być pewnym jakie mają działanie. A nawet, jeśli mamy pewność co do jednej substancji, nikt nie da nam gwarancji, jaki efekt przyniesienie wymieszanie jej z drugą substancją. Minimalizm w użyciu środków chemicznych jest zdecydowanie nie tylko bardziej ekologiczny, ale i bezpieczniejszy dla zdrowia i życia człowieka.

Warto zainteresować się alternatywnymi rozwiązaniami, które znane się od wielu pokoleń, a ich działanie przez te wszystkie lata okazało się bezpieczne dla zdrowia, a skuteczność jest porównywalna z nowoczesnymi środkami. Czasem wystarczy jedynie poczekać kilka minut albo troszkę mocniej przycisnąć gąbkę, aby osiągnąć ten sam efekt czyszczenia, co przy użyciu silnych środków o ciągle ulepszanej formule.

Środki ekologiczne takie jak soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy, sól kuchenna, gliceryna, szare mydło i inne to bardzo często składniki znacznie droższych produktów – często ich jedyny ekologiczny skład, od którego zaczyna się wymyślna toksyczna mikstura producentów środków czyszczących i kosmetyków, która dopiero różnicuje produkty.

Poznaj produkty ekologiczne, których możesz użyć do czyszczenia swojego otoczenia: